حمله آمریکا به سوریه ؟

 
 
 
چرا تهدیدات نظامی علیه سوریه افزایش پیدا کرده؟

 

این روزها اخبار و گزارشات زیادی درباره احتمال حمله قریب‌الوقوع آمریکا و هم‌پیمانان غربی‌اش علیه سوریه (ولو به صورت محدود) به گوش می‌رسد. حمله‌ای که قرار است آمریکایی‌ها در ژستی انسان‌دوستانه و برای تنبیه دولت سوریه به دلیل حمله شیمیایی به مردم این کشور انجام دهند! به انجام یا عدم انجام این حمله کاری نداریم؛ اما ذکر چند نکته در اینجا حائز اهمیت است: 1- واقعیت این است 29 ماه جنایات تروریست‌ها و حمایت‌های گسترده تسلیحاتی، مالی، سیاسی و... غرب و ارتجاع عرب از آنان نه‌تنها تاکنون نتیجه‌ای نداشته که حتی تمام شواهد از شکست قریب‌الوقوع آنان در سوریه دارد. پس غرب به سرکردگی آمریکا سعی دارد با تمسک به بهانه و دروغی کاملاً آشکار و در حمله‌ای ولو به صورت محدود، ضمن جلوگیری از شکست قطعی تروریست‌ها به آنان روحیه دهد. 2- حال این سؤال مطرح است که آیا پاسخ سوریه و یا احیاناً جبهه مقاومت هم به این حمله آمریکا محدود خواهد بود؟! البته این همان دغدغه‌ای است که آمریکایی‌ها و غربی‌ها نیز دارند. 3- این حمله به جز حمایت چند کشور غربی و مرتجع عربی با مخالفت بسیاری از کشورها  و ملت‌ها مواجه شده است. جالب اینکه، یک عکاس آمریکایی که به‌تازگی به ویتنام سفر کرده، تصاویر کودکان عقب‌مانده‌ای را در اینترنت منتشر کرد که آثار حمله شیمیایی آمریکا در ویتنام را پس از 60 سال یادآوری می‌کند. وی در توضیح این تصاویر تلویحاً و با طعنه به دولتمردانش می‌گوید: آمریکا خود یکی از جنایتکاران در بحث حملات شیمیایی است، از این رو نباید دیگران را متهم به جنایت شیمیایی کند!-برخی براین باورند غرب به تحریک اسراییل و انگلیس و در یک نبرد حیثیتی با ایران ،روسیه ،حزب الله و سوریه به دنبال بر گرداندن اعتبارنظامی و سیاسی خود است ودر این راستا حاضر است یک جنگ تمام عیار را شروع نماید.

-غرب به ویژه امریکا برای این که در مذاکرات ژنو2با دست پر وارد شوند در صددند دولت سوریه را با یک بمباران محدود سیستم هوایی و موشکی  در موضع انفعال قرار داده وامتیاز لازم در مذاکرات به دست آورند.

-پیشرفتهای ارتش سوریه در 6ماه اخیر تروریستها را در آستانه فروپاشی کامل قرار داده پس این گونه تحرکات توسط امریکا و غرب برای وارد کردن شوک به این گروهها و خروج آنان از انفعال و  توقف پیشرفتهای ارتش سوریه  می باشد.

-عده ای می گویند تمرکز روی مساله سوریه ممکن است برای سرپوش گذاشتن برروی موضوع مهمتری باشد؛ مانند آن چه در مصر می گذرد یا مشکلات اروپا و یا انجام بی سرو صدای مذاکرات صلح در فلسطین و جنایات آل سعود و آل خلیفه در عربستان و بحرین است.

به نظر می رسد با توجه به اظهارات مقامات امریکایی و عدم وجود مجوز حمله از سوی شورای امنیت و آمادگی  ارتش سوریه و مواضع روسیه و ایران برنامه حمله گسترده در کار نباشد مگر این که یک جنگ محدود به واسطه تحریک سایر کشورها تبدیل به یک جنگ نامحدود و گسترده شود. ظاهرا هدف این جنگ روانی همان ژنو2 و تضعیف نیروی هوایی و موشکی سوریه باشد.

 

/ 0 نظر / 21 بازدید