دلخوشی امریکا به مذاکره با ایران

 
 
چرا امریکایی ها بعد از انتخابات به مذاکره با ایران امیدوارشدند ؟

 

عده ای می گویند خاطره خوش غربیها از مذاکرات هسته ای با آقای روحانی ایشان را نماد سازش در ذهن آنان ساخته و همچنان امیدوارند در مذاکرات آینده نیز شاهد رفتار گذشته باشند و مساله هسته ای ایران به دلخواه آنان حل و فصل شود! گروهی می گویند غرب از رجز خوانی های سران ر‍ژیم صهیونیستی(به ویژه نتانیاهو) علیه جمهوری اسلامی خسته شده است و فکر می کند به بهانه روی کار آمدن آقای روحانی برای مدتی از شر آنان نجات خواهند یافت.

برخی کارشناسان معتقدند:غرب از این که امتیاز پذیرش هسته ای شدن ایران را به یک دولت غیر اصولگرا بدهد خوشحال است. بعضی از کارشناسان می گویند غرب از اعمال تحریم ها در تاثیر گذاری بر تصمیم ایران نا امید شده و می خواهد لغو تحریم ها را به بهانه روی کار آمدن دولت جدید عملی نماید . گروهی از کارشناسانبر این باورند غرب در مذاکرات هسته ای به دنبال کسب حداقل امتیاز بوده است که فقط می تواند در این دولت محقق شود و در آخر اینکه غرب با تغییر دولت در ایران فرصت بازیابی و بازخوانی مجدد نسبت به رفتار خود در قبال پرونده هسته ای ایران پیدا کرده است که می تواند مفید و موثر باشد .

در اینکه غرب از مذاکرات هسته ای در دوران آقای روحانی خاطرات خوشی دارد شکی نیست ولی در مواضع جدید آقای روحانی خبری از تعلیق و عقب نشینی وجود ندارد . نتانیاهو نیز با این مواضع خفه نخواهد شد امتیاز پذیرش هسته ای ایران نیز متعلق به همه ایرانیان است و سهم هیچ دولتی را نمی توان نادیده گرفت . عبور از تحریم ها با اقتصاد مقاومتی میسر است که ملت ایران به آن دست یافته است به نظر می رسد دستیابی به یک فضای تنفس در مذاکرات و کسب حداقل امتیاز در مذاکرات هدف اصلی آنان باشد.

/ 0 نظر / 84 بازدید